| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | CE |
| Application: | Pumping Source |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Feature:
25W output power at 976nm center wavelength
CW working mode, single emitter laser chip
High brightness, high reliability and stability
Efficient packaging heat dissipation technology
Application:
Industry: Semiconductors for high-power diode lasers in direct material processing, for heating or lighting.
Semiconductors as pumping sources for fiber and solid-state lasers. Use in printing technology.
Medicine: Esthetics, dermatology and surgery.
Product Photo
| Optical | |
| Central Wavelength | 976nm±10nm |
| Output Power | 25W |
| Emitter Width | 200um |
| Emitter Pitch | 400um |
| Cavity Length | 4.2mm |
| Thickness | 100um |
| Polarisation ratio TE/(TM+TE) | 0.97PR |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | <30A |
| Threshold Current Ith | 1.5A |
| Operating Voltage Vop | 1.6V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25ºC |
| Storage Temperature | -30~70ºC |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/ºC |
Delivery & Packing
Packing:
Why Choose Us
Company Profile