|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | CE |
| Application: | Industry |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Competitive Advantages
Well and High Quality Control
Prompt Delivery
Competitive Prices
Small Order Acceptable
Customized options can also be developed to meet your unique requirements.
Applications:
Pumping
Medical
Printing
Industry
Scientific Research

| Optical | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 80W |
| Spectral Width FWHM | <4.5nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 35Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 8Deg |
| Slope Efficiency | >1.0W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 73A |
| Threshold Current Ith | 6A |
| Operating Voltage Vop | 1.6V |
| Power Conversion Efficiency | 68% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30ºC |
| Storage Temperature | 0-55ºC |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/ºC |
