|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | CE |
| Application: | Industry |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Features:
CW working mode, max power 80W
40W; 60W is also available.
880nm wavelength, others optional such as 808nm, 976nm
Ausn bonding technology
High output power, low smile, high reliability
FAC available or SAC available
Narrow spectrum
Applications:
Scientific research
IR illumination
Industry application
Medical Use

| Optical | |
| Center Wavelength | 880±10nm |
| Output Power | 80W |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 36Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 85A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 20~30ºC |
| Storage Temp. | 0-55ºC |
| Wavelength Temp. Coefficient | ~0.3nm/ºC |
