|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | CE |
| Application: | Medical |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Quick Details:
Standard size
AuSn bonding technology
Low smile, stable output power
high power, high efficiency
long lifetime, and high compatibility
Excellent beam characteristics
Widely applied in laser arrays and stacks
Specification
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 200W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 30Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 10Deg |
| Working Mode | CW |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 200A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35ºC |
| Storage Temperature | 0-55ºC |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/ºC |
| Coolant | Deionized water |
| Flow Rate | 0.4-0.7L/min |
| Water Pressure | 380KPa |
