| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | CE |
| Wavelength: | 940nm |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Feature
2000um cavity length, 940nm center wavelength
0.35nm/ºC wavelength temperature coefficient
Long working lifetime over 10000hours
High reliability and stability
Application
Medical
Scientific
Fiber source
| Optical | Typ |
| Central Wavelength | 940±10nm |
| Output Power | 100W |
| Emitter Quantity | 19 |
| Emitter Width | 150um |
| Pitch | 500um |
| Cavity Length | 2000mm |
| Bar Length | 10mm |
| Bar Thickness | 110um |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 9A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25ºC |
| Storage Temperature | -40~+80ºC |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/ºC |

Why Choose Us
Company Profile