| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | CE |
| Wavelength: | 963nm |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
9W output power at around 963nm
Other wavelengths within 808-1064nm are optional
Proprietary mirror coating enables high reliability
Au/Sn bonding of chip to c-mount open heatsink
RoHS compliance
Pumping source;
Medical;
Target designation;
Lighting;
Night version;
Infrared monitoring.
| Optical | |
| Center Wavelength | 963nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 9W |
| Remark | 958~968nm at 1A 25ºC |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 9A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 2.0V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25ºC |
| Storage Temperature | -40-80ºC |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.35nm/ºC |

Why Choose Us
Company Profile