|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Return and Exchange Rules |
| Warranty: | One Year, One Year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
PulseLife G-stacks set a standard of reliability for vertical conduction-cooled QCW diode stacks.
2 to 16 Bar Semiconductor Laser Stacks for Quasi-CW Operation
Brandnew's proprietary PulseLife hard solder technology enables output powers of >100W/bar QCW and high operating temperatures, with reliability >109 shots. Standard packages are available with as many as 16 diode laser bars in a single stack.
Conduction-cooled QCW arrays for pumping, illumination, and direct diode needs.


| Optical | |
| Center Wavelength | 808±10nm |
| Output Power | 400W |
| Working Mode | QCW |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 50Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Frequency | 1-5hz |
| Pulse Width | 5-6ms |
| Duty Cycle | <2% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 400A |
| Threshold Current Ith | 60A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -45-+60ºC |
| Storage Temperature | -55-+85ºC |
