|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | CE |
| Application: | Industry |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Quick details:
Delivered with FAC or SAC lens(Limo / Fisba / Ingeneric optional)
High power and high effeciency
The heat sink can be customized
19 emitters counting via low working current
Advanced AuSn Soldering
Wavelength 808nm,830nm,940nm,975nm....
Conduction-cooled CS LD is optimum solutions for solid state laser pumping,
illumination,diode laser fiber coupling and direct diode needs
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 20W |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 35Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 8Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 25A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 1.7V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30ºC |
| Storage Temperature | 0-55ºC |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/ºC |
