| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Return and Exchange Rules |
| Warranty: | One Year, 12 Months |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
In addition to vertical stack, we also have horizontal stack. 2kW 1064nm Conduction Cooled Horizontal Stack Diode Laser with QCW working mode. Packaging and heat-sinks have been optimized to reduce overall thermal resistance. Using AuSn hard solder, the stacks are assembled in a compact and rugged package. This allows easy connection to a heat exchanger to achieve excellent thermal control.
Feature
High Efficiency
High-precision
Low Environmental Requirements
Long Working Lifetime
Application
Defense
Scientific Research
Diode Pumping Solid-State market
Product Photo

| Optical | |
| Center Wavelength | 1064nm |
| Output Power | 2000W |
| Working Mode | QCW |
| Bar Pitch | 0.4mm |
| Frequency | 10Hz |
| Pulse Width | 250us |
| Duty Cycle | <2% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 30A |
| Operating Voltage Vop | 40V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25ºC |
| Storage Temperature | 0-55ºC |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/ºC |
Size Drawing

Why Choose Us
Company Profile