|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Return and Exchange Rules |
| Warranty: | One Year, One Year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Brandnew QCW high-power conduction cooled G-Stack laser diode bars with 2 to 12 bars at 100 to 250 W optical power output per bar (@ 808 or 940 nm) offer high quality and reliability.
Features:
Semiconductor Chips made in Germany
Compact size AuSn bonding
Long lifetime High power Narrow spectrum
Applications:
pumping printing


| Optical | |
| Center Wavelength | 976±10nm |
| Output Power | 400W |
| Working Mode | QCW |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 50Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Frequency | 1-5hz |
| Pulse Width | 5-6ms |
| Duty Cycle | <2% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 400A |
| Threshold Current Ith | 60A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -45-+60ºC |
| Storage Temperature | -55-+85ºC |
