| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | RoHS, CE |
| Application: | Optical Fiber Communication |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Features
High linearity; Long wavelength operation
Low dark current; High responsivity
Excellent reliability; Perfect working performance
Applications
Power Monitoring
EDFA and WDM monitoring
Optical sensing receiver
AM CATV system
Description
The product integrates a high speed Photodiode PIN
Low return loss low distortion
High linearity
| Absolute Maximum Ratings | |
| Storage Temperature | -40~+125ºC |
| Reverse Voltage | 20V |
| Soldering Temperature | 260/10ºC/s |
| Recommended Operating Conditions | |
| Operating Temperature | -40~+85ºC |
| PD Reverse Voltage | 5V |
| Opto - Electrical Characteristic | |
| Optical Wavelength | 900~1650nm |
| Responsivity | 0.90A/W |
| Dark Current | 1.5~10nA |
| Capacitance | 50~80pF |
| Acrive diameter | 1000um |
Delivery & Packing

Why Choose Us
Company Profile