| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | CE |
| Application: | Scientific Research |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Feature
808nm wavelength; 3watt.
Available PD or FAC function
Pin length can be customized
Aluminum free strained subwell structure in active region.
Application
Laser Light Source
Medical Application
Laser Detection
Industry Use
Product Photo
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 3W |
| Fast Axis Divergence | 38Degree |
| Slow Axis Divergence | 12Degree |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 3A |
| Threshold Current Ith | 0.8A |
| Working Voltage | 2.2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25ºC |
| Storage Temperature | -40~80ºC |
Delivery & Packing

Why Choose Us
Company Profile