SMA905 70W 940nm 105um Fiber Coupled Laser Diode
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Return and Exchange Rules |
| Warranty: | One Year |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Gold Member Since 2022
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
No. 200 Zhenhua Rd, Hangzhou 310030, Hangzhou, Zhejiang, China
Terms of Payment
T/T, PayPal, Western Union, Small-amount payment
Export Year
2001-01-01
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- FC940DL70
- Customized
- Customized
- Standard Component
- Semi-Standardized
- Type
- Laser Source
- Certification
- RoHS, CE, ISO
- Application
- Optical Fiber Communication
- Structure
- Fiber Coupled
- Wavelength
- 940nm
- Power
- 70W
- Express
- FedEx
- Fiber Connector
- FC/PC
- Function
- Laser Sourcing
- Color
- Gold
- Key Selling Points
- Long Service Life
- Transport Package
- Standard Package
- Specification
- 1kg
- Trademark
- BNI
- Origin
- China
Packaging & Delivery
- Package Size
- 30.00cm * 30.00cm * 30.00cm
- Package Gross Weight
- 1.000kg
Product Description
70W 940nm 105um Fiber Coupled Diode Laser With SMA905
Feature:
Feature:
Fiber: 105um/0.22NA/1-2m/SMA905
PD and Thermistor functions are available
Laser chip from Jenoptik Germany
Lifetime: >10000 hours
PD and Thermistor functions are available
Laser chip from Jenoptik Germany
Lifetime: >10000 hours
Application:
Material Processing
Laser Pumping
RGB illumination
Medical Treatment
Material Processing
Laser Pumping
RGB illumination
Medical Treatment
Our fiber coupled diode laser can be connected using an SMA905 connector and a detachable tail fiber. This means that if the optical fiber coupler fails, the tail fiber can be easily removed, making it more convenient for customers to use and replace. This coupler also features multiple pins, allowing it to meet different application requirements. Each pin can have a different design and function, and the optical fiber coupler can be customized according to the customer's needs.
Data Sheet
Item No: FC940DL70
| Optical | |
| Center Wavelength | 940±10nm |
| Output Power | 70W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Slope Efficiency | 6W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | 60mm |
| Fiber Core | 105um±1.5 |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | Fiber Length |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 11V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35ºC |
| Storage Temperature | -20-70ºC |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/ºC |
If you are interested in our product or have any question about it. Please feel free to contact me via email or whatsapp.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Fiber Coupled Laser Diode
- 940nm fiber coupled
- SMA905 70W 940nm 105um Fiber Coupled Laser Diode
Related Categories
Hot Searches
More