| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | CE |
| Application: | Optical Fiber Communication |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Feature
940nm multi emitter VCSEL chip
Typical 0.1W peak pulse output
Working Voltage 2V
-40 to 80ºC operating temperature
Application
Sensing light source
Photoelectric sensors
Optical encoders
3D sensing
Product Specification
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength λ | 940nm |
| Optical Power | 0.1W |
| Electrical | |
| Threshold Current Lth | 25mA |
| Forward Current | 120mA |
| Laser forward Voltage | 2V |
| Thermal | |
| Opearting Temperature | 25ºC |
| Storage Temperature | -40~80ºC |
Delivery & Packing
Packing:
Why Choose Us
Company Profile
Founded in 2011, Professional Laser diode supplier,manufactures high-power diode lasers and systems in a wide range of output powers and wavelengths including laser chip, fiber coupled laser diode, single bar and high power diode laser array.Cooperated with Institute of semiconductors Chinese academy of sciences and Zhejiang University, Production space is 10000 Class Lab Clean Room with 2000 square meters. Turnover per year is more than 10M US dollars.
FAQ