|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Return and Exchange Rules |
| Warranty: | One Year, One Year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Feature:
These lasers can be built from 1 to 20 diode bars
The laser diode bar arrays benefit from a fully mastered technology, with the appropriate design for improved efficiency and reliable operation.
Assembly in a compact and rugged package, using AuSn hard solder, allows easy connection to a heat exchanger to get good thermal control.


| Optical | |
| Center Wavelength | 940±10nm |
| Output Power | 100W |
| Working Mode | QCW |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 50Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Frequency | 3hz |
| Pulse Width | 4ms |
| Duty Cycle | <2% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 15A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -45-+60ºC |
| Storage Temperature | -55-+85ºC |
